שפת הגוף של התינוק לעומת שפת הסימנים לתינוקות- מה ההבדל?

כבר מגיל לידה מתחילה התקשורת עם התינוק-
התינוקות מסמנים לנו מהרגע הראשון.

בהתחלה הסימנים אינסטינקטיביים בשפת הגוף- התינוק לא חושב על כך שהוא רוצה לסמן משהו, זה קורה אוטומטית דרך רפלקסים טבעיים בגוף.
ככל שנתבונן בסימנים שלהם, נלמד אותם ונגיב להם, כך התינוק יקבל מענה מדויק לצרכיו וכך ההורים וגם התינוק רגועים יותר, מרגישים בטוחים יותר והקשר ביניהם מתחזק.

כשהתינוק גדל התקשורת משתנה מתקשורת דרך רפלקסים טבעיים בגוף לתקשורת רצונית- בטווח של כשישה עד 11 חודשים מתפתחת היכולת המוטורית להשתמש בידיים ובגוף לסמן בצורה רצונית.

הכלים האלו משלימים לגמריי אחד את השני…

כשאני מדברת על הבנת שפת הגוף של התינוק אני מדברת על העובדה שלכל צורך בגוף התינוק יש סימנים שמאפיינים אותו, ממש אפשר לראות את שפת הגוף ולהבין מה התינוק צריך.
וככה אני יכולה להבין את התינוק בלי מילים.
זה אפשרי מגיל לידה ועד גיל שנה פלוס.

כשאני מדברת על שפת הסימנים של התינוקות (baby signs) אני מדברת על היכולת של התינוקות ללמוד סימנים (ממש כמו שאנחנו מלמדים אותם להגיד ביי ביי ) כדי שיוכלו לסמן לנו את מה שהם רוצים/ מרגישים. אפשרי ללמד את זה מגיל לידה והתינוק יסמן לנו בחזרה בסביבות גיל 7-9 חודשים ועד שהוא מתחיל לדבר..

מבינים למה זה משתלב??
להבין את שפת הגוף של התינוק היא הרבה מעבר ל”רק” לתת מענה לצרכים בחודשים הראשונים.
אפשר לפתח באמצעות הבנת שפת הגוף של התינוק תקשורת ייחודית איתו, תקשורת שתפתח אצלו בין היתר גם מודעות לתחושות הגופניות שלו וכמובן גם תחזק את הקשר שלנו איתו

ואם בנוסף למענה שניתן לו ברגע הנתון, גם נדבר איתו על זה- ממש נגיד לו במילים ונוסיף לזה סימן שהוא יוכל לחקות בהמשך, הלמידה תהיה משמעותית עוד יותר. ויותר מזה… כמו שאמרתי- בגיל מאוחר יותר הוא ממש יוכל לסמן לי את מה שהוא רוצה להגיד!

אז כפי שהבנתם…שתי דרכי התקשורת האלו – שפת הגוף ושפת הסימנים לתינוקות, משלימות אחת את השנייה ויש להן יתרונות עצומים והשפעה גדולה על הקשר בינינו לבין התינוק שלנו ועל ההתפתחות של התינוק שלנו

אשמח ללוות אתכם בלמידה של שתי דרכי התקשורת המדהימות האלו בסדנא או פגישות אישיות, פרונטאלית או אונליין
לידור תמיר סטון תקשורת מהרגע הראשון

אהבתם את הפוסט שלי? שתפו אותו :)
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

פוסטים נוספים